piątek

#52

 

                                                                                                                   - Jessica Kirschner

A teraz tak gwoli ścisłości.
Maria Antonina pędzla Élisabeth Vigée-Lebrun i caryca Maria Fiodorowna(Zofia Dorota Wintemberska) na obrazie autorstwa Alexandra Rosliniego w strojach "iście teatralnych, niczym wyciągniętych z czasów Marii Antoniny"

Maria Antonina i jej szwagierka księżniczka Elżbieta Francuska. Oba obrazy namalowane są przez Aleksandra Kucharskiego podczas rewolucji francuskiej. Już w gimnazjum uczą, że rewolucja nienawidziła arystokracji, więc nikt nie mykał po Paryżu w strojach  "iście teatralnych, niczym wyciągniętych z czasów Marii Antoniny". De facto we Francji podczas rewolucji ścięto samą Marię Antoninę, jej męża Ludwika XVI, szwagierkę Elżbietę, księcia Orleanu, kochankę Ludwika XV du Barry i zamordowano syna królowej i przyjaciółkę księżną de Lamballe.


 
Niemiecki Herrenchiemsee Palace, królowa polska Konstancja Habsburżanka i Ludwik XIII i barokowe wzory. Przyjmuje się, że barok trwał od drugiej połowy XVI wieku do połowy wieku XVIII, Maria Antonina urodziła się w 1755, a rewolucja trwała do roku 1799, więc jest to ok. 250 lat inspiracji dla H&M, o ironio.
 
To jest torreador.
A to wisienka na torcie, ponieważ "bufoniaste" zapewne nie pochodzi od słowa "bufka", a bliżej mu do "bufona".
  
A ten cały wykład z historii ma się nijak do kolekcji H&M Conscious, więc nie wiem co zażywają szafarki, ani jakie podręczniki z historii posiadają, ale czas na zmiany.
 
 

 

3 komentarze:

 1. Grunt to wmówić kobiecie, że wygląda jak królowa. Grunt to zasugerować jej, że ubranie zagwarantuje klasę i piękno. Większość się łapie na coś takiego, ale cóż, takie prawo reklamy. Jessica najwidoczniej również łyknęła haczyk i usłyszane (jak się okazało niezupełnie prawdziwe) informacje bezmyślnie przekazała dalej. Chciała wyjść na znawcę mody, nie wyszło. Nic nowego w tym świecie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czasami Jessica nie zastanawia się choćby nad czasami Marii Antoniny. Ale jedno jest pewne, dziewczyna się uczy historii mody czy bywania w mediach. Powie czasem za dużo, ale czasem i mądrze. Przy czym Karolina Korwin-Piotrowska ją ostro skomentowała o braku kultury i pokory, ale też ona sama nie emanowała kulturą.

  Dlatego moim punktem jest, żeby dowiedzieć się czegoś na temat czego się pisze.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bufoniaste rękawy <3 jeszcze się obrażą, że się z nich śmiejemy...
  Ale Maria Antonina z pewnością byłaby pod wrażeniem, jeśli mogłaby zobaczyć kolekcję H&M Conscious!
  Trochę nie w jej stylu, ale kto wie, w końcu nową modę lansowała

  OdpowiedzUsuń